Czy możliwy jest outsourcing przechowywania dokumentacji medycznej?

Daniel Anweiler        19 stycznia 2017        Komentarze (0)

Jak wiadomo przechowywanie dokumentacji medycznej jest obowiązkiem podmiotu udzielającego świadczeń medycznych. O sposobie i terminie przechowywania dokumentacji pisałem już tutaj.

Spotkałem się ostatnio z pytaniem czy przechowywanie dokumentacji medycznej można outsourcować. Tak, przepisy polskiego prawa zezwalają na zawarcie przez podmiot medyczny, będący administratorem danych zawartych w dokumentacji medycznej, umowy z podmiotem zewnętrznym na przetwarzanie tych danych czyli przechowywanie dokumentacji poza podmiotem medycznym. Są jednak pewne obostrzenia natury prawnej ale także i praktycznej.

Po pierwsze umowa z podmiotem, który ma przechowywać naszą dokumentację musi być zawarta w formie pisemnej. Co prawda brak takiej formy nie oznacza, że umowa jest nie zawarta czy nieważna ale to podmiot medyczny ponosi wtedy odpowiedzialność za nie prawidłowe przechowywanie dokumentacji medycznej. Trzeba zatem dopilnować formy zawarcia umowy.

Taka umowa powinna być bardzo szczegółowa oraz zawierać szereg obostrzeń dotyczących przechowywania dokumentacji medycznej, sposobu jej przechowywania oraz uprawnień związanych z przechowywaniem jakie ma podmiot wynajęty do tej czynności. Ważne jest też aby jasno i wyraźnie określić odpowiedzialność podmiotu zewnętrznego za przechowywanie wrażliwych danych jakimi jest dokumentacja medyczna. Warto aby taką umowę przygotował prawnik. Zapraszam do kontaktu!

W kwestiach czysto praktycznych. Wiadomo, że dokumentacja medyczna w czasie procesu leczenia powinna być „pod ręką” zatem jej przechowywanie powinno odbywać się w ramach podmiotu medycznego. Z punktu widzenia praktyczności dopiero dokumentacja po zakończonym procesie leczniczym może trafić do podmiotu zewnętrznego. Ważne jest jednak żeby dostęp do tak zarchiwizowanej dokumentacji medycznej był możliwy w każdym czasie dla osób zajmujących się dokumentacją medyczną w podmiocie leczniczym. Warto zatem przy wyborze podmiotu, który ma za nas przechowywać dokumentację w pierwszej kolejności rozważyć jego położenie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: