Dokumentacja medyczna – ważny dokument

Daniel Anweiler        30 listopada 2015        Komentarze (0)

Witam na moim blogu.

Często spotykam się z opiniami, że dokumentacja medyczna jest tylko dla lekarzy i pacjentom nic do tego. Jest to błędne przeświadczenie gdyż dokumentacja medyczna jest własnością placówki leczniczej ale dotyczy leczenia pacjenta a on albo osoba przez niego wskazana też ma prawo wiedzieć co w tej dokumentacji jest zapisane.

W poniższych wpisach pokażę Ci jak powinna być sporządzana dokumentacja medyczna. Czyli postaram się w jak najprostszy sposób opisać z prawniczego punktu patrzenia jak właściwie ma być sporządzana dokumentacja pobytu pacjenta w szpitalu czy choćby zwykłej wizyty u lekarza rodzinnego. Jest to o tyle istotne aby było to zgodne z prawem gdyż to właśnie na moim biuru ląduje dokumentacja medyczna gdyż już jest konflikt na linii podmiot leczniczy – pacjent. Wielu nieporozumień da się uniknąć sporządzając dokumentację w sposób prawidłowy od początku.

Przedstawię także w jaki sposób, gdzie i jak długo dokumentacja medyczna powinna być przechowywana. Jakie z tym wiążą się obowiązki placówki służby zdrowia. Opiszę jak i komu można dokumentację medyczną udostępniać oraz jak prawidłowo należy ją sprostować gdy został zauważony w niej błąd.

W związku z tym, że na dzień 1 sierpnia 2017 roku zaplanowane jest aby całość dokumentacji medycznej była prowadzona tylko w sposób elektroniczny przedstawię Ci jak ma to wyglądać z prawnego i organizacyjnego punktu widzenia oraz z czym to się wiąże na przyszłość no i co zrobić z dokumentacją pacjentów przyjętych przed tą datą.

Zapraszam do lektury następnych postów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Następny wpis: