Elektroniczna dokumentacja medyczna – co to takiego i od kiedy będzie wprowadzona?

Daniel Anweiler        07 lutego 2016        2 komentarze

Elektroniczna dokumentacja medyczna to zbiór informacji o pacjencie, który jest lub może być częścią całościowego systemu informatycznego szpitala. Taki system informatyczny nazywa się z angielska HIS – Hospital Information System. Elektroniczna dokumentacja medyczna w skrócie EDM jest niczym innym jak dokumentacją medyczną prowadzoną w sposób elektroniczny zgodnie z obowiązującym prawem.

Sposób prowadzenia oraz to co ma być zawarte w dokumentacji medycznej, także elektronicznej określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzaju, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2015 poz. 2069). Obecnie w części szpitali i klinik prowadzona jest „podwójna dokumentacja” medyczna. Oznacza to, że jest ona prowadzona w formie elektronicznej oraz papierowej.

Zgodnie z art 56 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (tj. z 13 kwietnia 2015 roku Dz. U. 2015 poz. 636 z późń. zm.) elektroniczna dokumentacja medyczna będzie jedyną formą dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2018 roku. Termin pierwotny wprowadzenia dokumentacji elektronicznej był już dwukrotnie zmieniany. Pierwotnie był to 1 sierpnia 2014 roku zmieniony na 1 sierpnia 2017 roku. Ostatnia zmiana weszła w życie 12 grudnia 2015 roku.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal Maj 8, 2016 o 20:56

ostatnio czytałem, że tylko 36% amerykańskich gabinetów prywatnych prowadzi elektroniczną dokumentację, więc dziwi mnie trochę, że w Polsce aż taką potrzebę pozbycia się papierowej dokumentacji

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 9, 2016 o 10:46

Dziękuję Panie Rafale za komentarz.
Zgadzam się z Panem. Dziwi to, że małe jednoosobowe praktyki lekarskie muszę też mieć dokumentację elektroniczną. W naszej służbie zdrowia niestety dużo rzeczy załatwia się na zasadzie po równo wszystkim. Rozumiem, że duży szpital co ma 300 łóżek, 6-7 oddziałów ma używać dokumentacji elektronicznej. Jest to na pewno wygodne oraz ekonomicznie uzasadnione. Z procesowego punktu widzenia wyłącza też kwestie zarzutów, że coś do dokumentacji zostało późnij dopisane. Natomiast mały gabinet lekarza rodzinnego nie potrzebuje prowadzić dokumentacji elektronicznej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: