Przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej

Daniel Anweiler        13 stycznia 2017        Komentarze (0)

O przechowywaniu dokumentacji medycznej już pisałem. Jak przechowywać dokumentację papierową jest oczywiste. Jak  jednak należy przechowywać i zabezpieczyć dokumentacje elektroniczną?

Przepisy nie regulują tego do końca zatem trzeba zdać się na zdrowy rozsądek.

Po pierwsze koniczne jest, żeby elektroniczna dokumentacja medyczna była przechowywana na nośniku danych, który nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Nie wiele jest takich nośników danych elektronicznych dla których producenci przewidzieli żywot 20 lat czy nawet więcej. Powstanie zatem konieczność pilnowania „daty ważności” nośnika danych, żeby przegrać dokumentację na nowszy.

W przypadku gdyby dane przechowywane były na serwerach to okresowe przeglądy oraz stałe utrzymanie ich i serwis powinny być na porządku dziennym. Także przenoszenie danych ze starych serwerów na nowe powinno być wykonywane zgodnie z zasadami dotyczącymi dokumentacji medycznej. konieczne jest też zapewnienie odpowiedniego oprogramowania uniemożliwiającego cyberatak na dane. O zagrożeniach z tym związanych pisałem tutaj.

Ważne jest też aby przy przenoszeniu danych sprawdzać czy wszystko zostało przeniesione i odpowiednio zapisane oraz zabezpieczone przed ewentualną.

Kolejnym ważnym elementem jest konieczność zapisywania dokumentacji medycznej w programie, który pozwoli na jej odczytanie powiedzmy za 15 lat i to bez pomocy informatyków.

Na razie więcej jest niewiadomych jak będzie to w przyszłości funkcjonowało oraz jak prawidłowo przechowywać elektroniczną dokumentację medyczną.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: