Udostępnianie dokumentacji medycznej

Daniel Anweiler        19 marca 2016        7 komentarzy

Dokumentacja medyczna choć jest własnością podmiotu leczniczego może być udostępniana uprawnianym do tego osobom i instytucjom. Wiele razy spotykałem się podczas mojej pracy w szpitalu z pytaniami z działu zajmującego się dokumentacją medyczną czy dany wniosek o wydanie dokumentacji jest prawidłowy oraz czy osoba, która z nim wystąpiła może domagać się wydania dokumentacji medycznej. Wiele wątpliwości dostarczają oczywiście wnioski od osób z rodziny pacjenta czy też z kancelarii odszkodowawczych.

W niniejszym wpisie przedstawię Ci kwestie dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej uprawnionym osobą czy też innym podmiotom w sposób nie pozostawiający wątpliwości kto i do czego jest upoważniony.

Oczywiście do żądania udostępnienia dokumentacji medycznej jest pacjent. Nie pozostawia to żadnych wątpliwości. W przypadku gdy pacjent jest niepełnoletni lub ubezwłasnowolniony to o dokumentacje może wystąpić przedstawiciel ustawowy pacjenta. Takim przedstawicielem jest rodzic pacjenta, opiekun osoby ubezwłasnowolnionej.

Pacjent może upoważnić też konkretną osobę do wystąpienia o udostępnienie jej dokumentacji medycznej. Może to także być członek rodziny ale nie tylko. Zdarza się, że o udostępnienie dokumentacji występują przedstawiciele firm odszkodowawczych przed przygotowywaniem się do rozpoczęcia sprawy o odszkodowanie za błąd medyczny. Z reguły ich upoważnienia są prawidłowe ale zdarza się też, że brak im podstawowych informacji dotyczących danych pacjenta za którego występują o dokumentację medyczną tj. PESEL, dane zamieszkania czy choćby okres pobytu w Twojej placówce. W takich przypadkach wniosek powinien być załatwiony negatywnie.

Zdarza się też, że o dokumentacje medyczną po zmarłym występują osoby nie uprawnione do tego w dokumentacji medycznej za życia zmarłego pacjenta. W takim przypadku brak jest podstawy prawnej do udostępnienia dokumentacji.

Problematyka udostępniania dokumentacji jest bardzo szeroka i najlepiej rozstrzyga się ją na podstawie danego przypadku. Jeżeli masz problem czy powinieneś udostępnić dokumentację medyczną napisz do mnie i wspólnie zastanowimy się jak rozwiązać ten problem.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Gerard Marzec 19, 2016 o 22:07

Witam serdecznie. Dlaczego uważa Pan, że wniosek, który jest „niepełny”powinien zostać rozpatrzony negatywnie. Ustawa wymaga jedynie identyfikacji osoby upoważnionej, a nie wymaga podawania numeru PESEL czy innych danych osoby upoważnionej…? Z czego wynika taki obowiązek?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 21, 2016 o 11:10

Dziękuję za komentarz.
Dane takie jak PESEL czy miejsce zamieszkania uważam za dane identyfikujące osobę upoważniającą czy też upoważnioną. Trudno jest bez ich podania stwierdzić czy rzeczywiście uprawniona osoba zgłosiła się po dokumentację medyczną. Jest to papierologia stosowana ale na każdym kroku choćby w każdym urzędzie trzeba podać PESEL czy też nr i serię dowodu osobistego. Przy dokumentacji medycznej jest to, moim zdaniem, konieczna ostrożność.
Brak wskazanych powyżej danych powinien skutkować właśnie negatywnym załatwieniem wniosku z odpowiednim uzasadnieniem, że brak jest dostatecznych danych pozwalających na ustalenie osoby wnioskującej. Złożenie poprawionego o te dane osobowe wniosku umożliwi wydanie dokumentacji medycznej.

Odpowiedz

Robert Kwiecień 11, 2016 o 21:49

Witam,
artykuł dotyka bardzo ważnej sprawy. W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób żyje w tak zwanych związkach partnerskich, prawo do wglądu do dokumentacji medycznej i w ogóle do informacji o zdrowiu partnera, jest bardzo utrudnione. Jak to wygląda, jeżeli chodzi o dokumentację medyczną? Co się dzieje, gdy partner jest na przykład nieprzytomny i nie może udzielić stosownego pełnomocnictwa?
Pozdrawiam serdecznie,
Robert Solga

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 12, 2016 o 17:12

Dziękuję za komentarz.
Jeżeli w dokumentacji medycznej jest brak upoważnienia do wglądu do dokumentacji medycznej to podmiot leczniczy musi odmówić wglądu w dokumentację. Bez znaczenia jest w tym przypadku czy jest to rodzina czy też partner lub partnerka.
Jeżeli pacjent jest nieprzytomny i nie może złożyć oświadczenia to jeżeli rodzina czy osoby bliskie posiadają odrębne udzielone przez ich bliskiego upoważnienie do wglądu do dokumentacji to informacji powinien im podmiot leczniczy udzielić.
W przypadku gdy brak takiego odrębnego upoważnienia albo jest ono kwestionowane przez podmiot leczniczy to można posłużyć się upoważnieniem z innego szpitala. Jest to niestety nie do końca przetarta jeszcze ścieżka.
W przypadku gdy podmiot leczniczy nie uznaje odrębnego upoważnienia można spróbować procesu i dochodzenia roszczeń na podstawie 189 k.p.c.W tej sprawie sądy różnie się wypowiadają. Nie ma stabilnej linii orzeczniczej.
Poza tym jak nie ma upoważnienia to ustawodawca daje prymat tajemnicy informacji o stanie zdrowia nad informowaniem o nim osób nie upoważnionych.

Odpowiedz

Robert Kwiecień 12, 2016 o 17:30

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Styczeń 8, 2017 o 10:44

Witam,
Proszę o informację, czy lekarz / prywatna praktyka / może odmówić wydania mojej dokumentacji upoważnionemu przeze mnie mojemu członkowi rodziny, jeśli upoważnienie nie zostało sporządzone w obecności lekarza, czy pracownika gabinetu oraz nie jest potwierdzone notarialnie.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 10, 2017 o 20:40

Dzień Dobry Pani Ewo,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za pytanie.
Nie mogą Pani odmówić wydania dokumentacji medycznej. Proszę skorzystać z mojego wzoru http://odszkodowaniazabledymedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/08/Dokumentacja-Medyczna.pdf

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: