Wgląd do dokumentacji medycznej

Daniel Anweiler        26 kwietnia 2016        4 komentarze

W poprzednim wpisie omówiłem kwestie dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej. Spotkałem się po tym wpisie z wieloma pytaniami w jaki sposób można udostępnić wgląd do dokumentacji medycznej. Zatem odpowiadam na cześć z nich niniejszym wpisem.

Wgląd do dokumentacji jest jednym ze sposobów udostępnienia dokumentacji w podmiocie leczniczym. Jest on najrzadziej stosowany przez pacjentów, którzy wolą dostać kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem do ręki. Nie oznacza to jednak, że ten sposób udostępniania dokumentacji jest w ogóle nie stosowany.

Z samej nazwy „wgląd” oznacz, że odbywa się on w miejscu przechowywania dokumentacji medycznej tj. w twoim podmiocie leczniczym.

Jak zatem zorganizować ten sposób udostępniania dokumentacji medycznej?

Dokumentacja medyczna może być przeglądana tylko w siedzibie podmiotu leczniczego. Pacjent nie ma prawa żądać dostarczenia gdziekolwiek indziej dokumentacji aby mógł ją sobie tam pooglądać. Pomieszczenie w którym przegląda dokumentacje powinno uniemożliwiać dostęp do tej dokumentacji osobą nieupoważnionym. Powinno zatem być na odosobnieniu i w miejscu zamkniętym dla innych.

Ze względów bezpieczeństwa, ponieważ jesteś zobowiązany do ochrony dokumentacji medycznej przed zniszczeniem warto przed udostępnieniem do wglądu dokumentacji sporządzić krótki protokół z osobą przeglądającą dokumentacje. Protokół powinien stwierdzać jaka dokumentacja jest udostępniania do wglądu oraz ile ma stron i czy zawiera jeszcze jakieś inne dokumenty np. zdjęcia RTG czy badania krwi.

Po tym jak pacjent lub osoba przez niego upoważniona zakończą przeglądanie dokumentacji warto spisać dalszą cześć protokołu, żebyś był pewny, że nic z dokumentacji nie zostało zabrane, nic nie dołożono czy dopisano.

Niestety nie unikniesz w dzisiejszych czasach tego, że ktoś zrobi telefonem zdjęcie dokumentacji medycznej, którą przegląda.

Za wgląd do dokumentacji medycznej nie pobiera się opłat.

W razie pytań co do sposobu udostępniania dokumentacji zapraszam Cię do kontaktu.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal Kwiecień 26, 2016 o 18:03

a jak wygląda kwestia wglądu do dokumentacji jest szpital prowadzi ją w formie elektronicznej? pacjent siada przed komputerem i ogląda? ta sama kwestia jeśli chodzi o zdjęcia rtg?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 26, 2016 o 22:01

Dziękuję za komentarz. Obecnie dokumentacja medyczna jest prowadzona w formie papierowej albo elektronicznej i papierowej. W przypadku wglądu do dokumentacji prowadzonej w drugi sposób udostępnia sie do wglądu papierowa wersję. Co do zdjeć np. RTG to powinny być udostępnione tak aby można się było z nimi zapoznać. W miejscu wglądu powinien być komputer żeby je odczytać z elektronicznego nośnika. Zazwyczaj jednak płyty są dołączone do dokumentacji i można je tylko pooglądać ale bez poznania zawartości.
Jak wgląd do dokumentacji będzie wyglądał po 1 stycznia 2018 roku? Sam się zastanawiam. Powinien być wtedy udostępniony komputer z całą dokumentacją. Możliwe, że firmy oferujące elektroniczną dokumentację taki modół już przewidziały tylko nie jest on stosowany w praktyce a przynajmniej ja się z nim nie spotkałem.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska Kwiecień 27, 2016 o 09:02

Jest jeszcze kwestia prawa pacjenta do otrzymania wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej. Są przypadki odmowy ich wydawania przez placówki, oczywiście niezgodne z prawem, ale zdarzają się niestety.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 27, 2016 o 14:52

Dziękuję za komentarz. Tak, zdarza się, że niekiedy wydawane są niezasadnie odmowy udostępnienia dokumentacji medycznej. Każdy wniosek trzeba rozpatrywać indywidualnie. O odmowie udostępnienia dokumentacji medycznej pisze we wpisie http://dokumentacja-medyczna.com.pl/odmowa-udostepnienia-dokumentacji-medycznej/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: