Wnioski po kontroli NIK dotyczącej dokumentacji medycznej

Daniel Anweiler        13 maja 2016        2 komentarze

W poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli podała wyniki kontroli „Tworzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej” obejmującej lata 2013 – 2015. Z całym raportem po kontroli możesz zapoznać się tutaj.

Z raportu wynikają bardzo niepokojące wnioski. Dokumentacja medyczna nie jest prowadzona w sposób należyty i zgodny z obowiązującym prawem. Zaniedbania dotyczą w szczególności brak wpisów lub ich nieczytelność albo wpisy uzupełniane są po kilku dniach zamiast być wpisywane od razu. Błędy dotyczyły także nieprawidłowej korekty błędnych wpisów.

Błędy dotyczyły także niewłaściwego przechowywania dokumentacji medycznej, braku rejestrów wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej. NIK zbadał także stan przygotowań do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Zdaniem NIK proces informatyzacji służby zdrowia jest zagrożony, gdyż wdrożenie prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci tylko elektronicznej nie przebiega bez zakłóceń.

Wszystkie wskazane błędy rzutują na leczenie pacjentów, rozliczenia z NFZ oraz postępowania karne czy cywilne gdzie dokumentacja medyczna ma kluczowe znaczenie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata Robaszewska Maj 13, 2016 o 19:57

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji medyczna jest w interesie zarówno lekarza, jak i pacjenta.
Plusem jest poprawa jakości dokumentacji medycznej zauważalna w ciągu ostatnich lat.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 13, 2016 o 22:41

Dziękuję za komentarz. Spotkałem się z taką opinią, że złe prowadzenie dokumentacji jest jednak w interesie lekarzy. Nie ma wpisu nie ma problemu. Jest to jednak miecz obosieczny. Pacjęci wiedzą jakie maja uprawnienia i co mogą żądać.
Słusznie Pani Mecenas zauważyła, że jest to w obopólnym interesie. W dobie cyfrowych urządzeń nie jest to już tylko słowo pacjęta przeciwko słowu lekarza. Są to czesto także nagrania audio i video. Warto zatem mieć dokumentację leczenia prowadzoną prawidłowo, choćby dla własnej wygody i spokoju w przyszłości. Tak na wszelki wypadek.
Co do poprawy jakości w ostatnich latach to zauważyłem, że dotyczy to głownie szpitali. Przychodnie i gabinety nadal maja czasem bałagan albo dokumentacja jest ale nieczytelna.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: